Hiperox Logo Hiperox Logo

Refleksoloji ve Ayak Sağlığı ?

 

 

Yaşlılık ve ayak sağlığı

Zaman içinde toplumda yaşlı nüfus giderek artmaktadır. Bu yaşlı nüfusun üretken ve tatminkar seviyede bir hayat kalitesi için sağlıklı ayaklar gerekliliktir. Sosyal aktivitelere katılım ve çalışabilmenin ön şartı mobil olmak , mobil olmanın ön şartı ise sağlıklı ayaklara sahip olmaktır. Yaşlı nüfusun alt ekstremite problemleri diğer sınırlayıcı bir faktör olarak eklendiğinde (kalça ve diz ağrıları) ABD nüfusunu oluşturan 65 yaş üstü insanların 1/6'sı yardımcı (koltuk değneği, baston vs.) ile yürüyebilirken, ev bakımına ihitiyaç duyanların 1/4'ü hiç yürüyememektedir.

Sağlığın Aynası

İnsanın sağlığının aynası ayaklarıdır. Ortopedistler ayak muayenesi sırasında diabet, arthritis, ve dolaşım bozuklukları gibi sistemik hastalıkların ilk bulguları ile karşılaşmaktadır. Cilt kuruluğu, ayaklarda yanma, ağrı, ısınma uyuşmalar, tırnak renk değişiklikleri ve kırılganlığında artma gibi bulgular bir hastalığın ilk veya gelişen habercileri olabilir zaman geçirmeden doktora başvurmak gereklidir.

Ayak problemleri önlenebilir

Garip bir şekilde birçok insan özellikle yaşlılar, yaş ile ayak ağrısının normal olduğunu kabul etmekte ve bu ağrıları için bir şey yapmama yolunu seçmektedirler hatta ayak ağrıları yüzünden emekliye ayrılan insanlara dahi rastlanır. Mevcut 300'ün üzerinde ayak probleminin sadece birkaç tanesi genetik geçişlidir. Bu hastalıkların çoğu yıllar içinde hiçbirşey yapmamaya bağlı olanlar ve ayak kötü kullanımına bağlı olanlardır. Oysa bu hastalıkların hepsi çözümü ve tedavisi olan hastalıklardır. Gözardı edilsin veya kötü kullanılsın zaman ve ayakkabı kullanımı zaten ayaklarda bir sürü hasar ve değişime yol açar. Ayaklar yayvanlaşır ve ayak tabanındaki yastıkçıklarda erimeler oluşur, yaşın getirdiği ek kilolar da ayaküzerine ek yükler bindirir. Yaşlılar zaman içinde ayakkabı numaralarının değişebildiğini kabul etmeli ve ayakkabı seçimini ona göre yapmalıdır. Tırnak kırılmaları, batmaları, cilt kuruluğu vs. ile başlayan yakınmalar bayanlarda erkeklere kıyasla 4 kat fazladır. Ayak sağlığı için taramaların koruyucu olarak yararı vardır.

Yürümeye çalışın

Bilinen yatalak hastanın bakımı yürüyebilir hastanın bakımından hem daha zor hem de daha pahalıdır. Ayak sağığı merkezlerinin hastaları ayaklarının üzerinde yürür tutarak tahmin edilemeyecek kadar önemli hizmetleri vardır. Erken tanı ve önleyici yöntemler sonucunda son yıllarda özellikle diabetik hastaların enfeksiyon ve dolaşım problemleri nedenli amputasyonların sayısının çok azaldığı görülmektedir.

Ayak sağlığının püf noktaları

  • Tam oturan ayakkabı kullanımı şarttır. Tahminlerin çok üstündeki insan yanlış büyüklükte ayakkabı kullanır.
  • Günlük aktiviteler için tabanı sert ve üzeri yumuşak olanlar tercih edilmelidir.
  • Ayakkabılarınızı öğleden sonra ayağınız sişken alın.
  • Ayağınız için en iyi egzersiz yürümedir.
  • Çorap ve iç çoraplar uygun boyda olmalıdır.
  • Çoraplarınızı dolapta yumak şeklinde saklamayın.
  • Ayak nasır ve cilt lezyonlarınızı doktor görmeden evde ve jilet vs. ile kesmeyin.
  • Her gün ayağınızı ılık olan su ile yıkayın, suyun sıcaklığını mutlaka elle kontrol edin ve basit sabun ve ardından ayak nemlendiricisi kullanın.
  • Tırnaklarınızı düz kesin.
  • Ayaklarınızı hergün gözle kontrol edin veya birisi size yardım etsin. Ciltte yarık, kızarıklık, sişlik yara vs. ile karşılaşınca doktorunuza başvurun.

Yılda 2 kez her 6 ayda bir ayaklarınızın kontrol muayenesini yaptırın .

 

 
 

 

Hiperox © 2008 - ANTALYA - Web Tasarım: Optimist