Hiperox Logo Hiperox Logo

Ayak Tırnak Problemleri

 

 

Ayakta Kan Dolaşımı Problemleri ve Topuk Ağrısı

Topuk ağrısının birden fazla nedeni olabilir.

Ağrı düşmanımız ama hastalığın ön habercisi ve lezyon hasar oluşmadan önce eğer anlayabilirsek yararlı bir ön habercidir.

Ayağımz burkulduğunda bağlarımızın yaralandığını anlatır ve bize yürürsek basarsak yaralanmanın daha ciddi sonuçlarını haber verir. Topuk ağrısı da birçok problemin ön habercisidir. Topuk ağrısı Genelde ayak biomekanik bozukluğun habercisidir. Topuk bölgesine veya ona bağlanan bağlara binen fazla yükü gösterebilir. Aynı zamanda stres topukta yaralanma veya binen fazla yükün habercisi de olabilir.

Topuk dikeni Tanısı röntgenle kolayca konulabilir ve en sık görülen nedendir. Topuk kemiğinin altında bir kemik çıkıntı ile karakterizedir. Plantar Fasiitis Topukla ayak parmaklarını birbirlerine bağlayan plantat fazia deden bant ile komşuluk halinde olan kas bağ ve tendonların Ortak bir enflamasyonudur. Hastaların koşma ve zıplama aktiviteleri çok zordur. Plantar fasianın tekrarlayıcı gerilme ve yırtıkları görünen en sık nedendir. Ayakkabı içinde ark olmaması hastalığı arttırır. Dinlenim bir süreliğine hastada rahatlama sağlar ama kesin çözüm ortopedistin değerlandirmesi sonucunda bir dizi önlem ile mümkün olacaktır.

Fazla Pronasyon

Ayak pronasyonu normalde görülen ayağın düz taban halini alarak ayağa binen soku azaltmayı amaçlayan bir durumdur. Yürürken önce topuk yere temas eder. Ağırlık önce ayağın dış yanına biner. Yük buradan ayak başparmağına kayar. Başparmak dışa ve yukarı dönerek ayağı itmek için hazırlanır. Fazla pronasyonda ayak içe fazladan döner. Bu ise ayakta topuk bağlarına fazladan yük bindirir ve ağrı sebebidir. Ek olarak kalça diz ve bel ağrısı da yapar.

 

 
 

 

Hiperox © 2008 - ANTALYA - Web Tasarım: Optimist