Hiperox Logo Hiperox Logo

Hastalar için ayak anatomisi

 

1- Kemikler ve Eklemler

Ayak Kemikleri ve Eklemleri

Ayak eklemi talus ile başlar, tibia ve fibula kemikleri ile ayak bileği eklemini oluşturur.

Ayağın arka kısımını (topuk) talus ve kalkaneus oluşturur. Talus kalkaneus ile subtalar eklem ile birleşir.

Ayak ayak bileği ekleminden yukarı aşağı hareket edebilirken, subtalar eklemden yanlara salınım yapar.

Ayak bileği ekle minden daha aşağıda tarsal kemikler denen 5 adet kemik bulunur ve bu kemikler bir gurup olarak hareket ederek aralarındaki eklemler aracılığı ile gereğinde temas ettiği yüzeye bağlı olarak çok dirençli bir yapı haline gelebilir.

Tarsal kemikler daha ön kısımda yer alan 5 adet uzun kemiktir. Bu yapıların ucunda da normal yürüme için gerekli olan falanksların oluşturduğu parmak eklemleri bulunur. Parmaklar tarsal kemiklere (MTP) metatarsofalangeal eklem aracılığı ile birleşir ve aralarında en önemlisi başparmağa ait olan birinci MTP eklemdir.

Ayak Kasları2- Kaslar

Ayağın birçok hareketi ligamentler aracılığı ile bacak altındaki kaslar tarafından sağlanır. Bu kasların kasılması ile ayağın ayakta durma, koşma ve atlama işlevleri mümkün olur. Bunun haricindeki birçok küçük kas kemiklerin arasındaki konumları ile ayak tabanında döşeme oluşturur.

Ayak Damarları3- Damarlar

Ayağın ana kan kaynağı aynı isimle anılan sinirle yolcuk eder. Anterior tibial arter ayak sırtında yer alır ve nabız elle hissedilir.

Ayak Sinirleri4- Sinirler

Tibialis posterior aynı isimli damar ile ayakbileği iç çıkıntısının ardından girer ve ayak tabanı ile parmakların duyusunu verir. Diğer birçok irili ufaklı sinir ayağın duyu ve motor işlevini üstlenir.

 

 
 

 

Hiperox © 2008 - ANTALYA - Web Tasarım: Optimist