Hiperox Logo Hiperox Logo

Çocuklar için Ayak Sağlığı

 

 

Çocuğunuzun ayağı

Yavrularımızın dişleri, gözleri ve sağlıkları için her şeyleri için ilgilenir ve endişeler duyarız. bunlardan biride onu bir ömür boyu taşıyacak olan ayaklarıdır . her hastalıkta olduğu gibi ayak hastalıkları da orijini doğum veya erken çocukluk dömemine aittir. Çocuk hekimi ve ortopedistin konsultasyonu ile bu problemler aşılabilir.
Bebeğinizin ayakları

Ayak 26 kemikten oluşan kemik, ligament, kas, damar ve sinirlerin arasında yer alan komlike bir vucut parçasıdır. Bebeklerin yumuşak ve tamamlanmamış olan iskelet yapılarından dolayı anaormal basınçlar ilerde deformitelere neden olabilir.
Çocukların ayakları ilk yıl içinde hızlı büyür ve nerede ise erişkin boyunun yarısına erişir . Bu ise ilk 1 yaşın önemini açıklar.

Şunlara çok dikkat edin:

  • Bebeğinizin ayaklarına çok dikkatli bakın.
  • Sizce terslik varsa sorgulamadan ve vakit kaybetmeden ortopediste baş vurun.
  • Bebeğinizin ayaklarını özgür bırakın.
  • Bu özgürlük bebeğin ayağa kalktığında kullanacağı tekme atma itme vs. egzersizlerinin öncüsüdür.
  • Gün içinde birden fazla yüzükoyun yatırarak hem ayak hem baldır bölgesine ait germeleri ve itmeleri yapmasına izin verin.

Yürümeye başlama

Bebeği yürümeye zorlamak pek akıllıca değildir. Fizik ve emosyonel olarak hazır olduğunda mutlaka yürür. Yürüme yaşı 10 ile 18 ay arasında değiştiğinden dolayı kendi çocuğumuzu başkalarının çocuğu ile kıyaslamamalıyız.
Çocuk ilk yürümeye balaylınca ev içinde ayakkabı gereksizdir. Çocuğun parmak ucuna kalkmasına ve parmaklarının kıvrılmasına izin verecek olan basit çorapların giydirilmesi çok yarar sağlar. ev dışında ise basit ve koruyucu olarak doğal materyallerden, imal edilmiş ayakkabılar kullanılabilir.

Büyüme

İlk aylarda büyüme temposuna paralel olarak çocuğun ayakkabı ve çorapları sık olarak değiştirilmelidir. Ayak problemleri kaza, deformite hastalıklar ve genetik geçen faktörlere bağlı olarak görülür. Kötü ayakkabı kullanımı belki bu bahsedilen durumları kötüleştirebilir.
Çocuk ayaklar her zaman kas problemlerine bağlı olarak instabil kabul edilir. Basit bir ortopedik muayenede problem bir bakışta bile belirlenebilir.

Sportif Aktiviteler

Ülkemizde genç nüfus yoğunluğundan dolayı milyonlarca çocuk tam donanımı olmayan birimlerde spor yapmaktadır. Çocuklarımızın koşma, yerinde dönme komponentlerini içeren sportif aktiviteleri desteklenmeli ama kontak sporları yapanlarında ise ayak bileği eklemleri kırık ve yaralanmalara karşı önleyici bandajlama ile korunmalıdır.

Çocuk ayakları için püf noktalar

Doğumda fark edilen problemler zaman içinde yok olmaz.

  • Bilinmesi gereken en önemli şey bebek ve çocuklar problemlerini tam olarak ifade edemez.
  • Çocukların ayak kemikleri tam olarak gelişmediğinden çocu tam farkermedem yaralanabilir.
  • En önemli egzersiz yüyümedir ve ayakların içe ve dışa dönüklüğü ile dizlerin durumu çok iyi gözlemlenmelidir. Fark edilebilen basit bazı problemler geç kalınmadığında daha kolay tedavi edilebilir.
  • Başlangıç için parmakların ucunda yürüme sağlıklı iken bunu sürdürmek dikkat edilmesi gereken bir durumdur.

 

 
 

 

Hiperox © 2008 - ANTALYA - Web Tasarım: Optimist