Hiperox Logo Hiperox Logo

Ayakkabı Seçimi

 


Uygun ayakkabı seçimi ayak problemlerinin bir çoğunu önler.
Eski Mısır'dan beri yüzyılar boyunca ta ki günümüze kadar ayakkabılar koruma, destekleme, rahatlık ve güzelik amaçlı olarak geliştirilmiştir. Ayaklar günlük yaşamın dayanılmaz yükünü çeker. Yürüme ile ayaklarımız vucudun başka hiçbir bölgesinde görülmemiş bir yükle karşı karşıya kalır ve ayakkabılar bu yüke karşı ayaklarımızı korur. Ortopedistinize danıştığınızda sizlere her amaç için bir ayakkabı önerecektir.

Çocuk ayakakabıları

Çocuk yürümeye başlayınca genel olarak ayakkabı şart değildir. Çocuk evde yalınayak bırakılmalı, belki basit bir çorap giydirilmelidir. Bu çocuk ayaklarının normal gelişmesine, kas tonusunun normal olarak sağlanmasına ve parmaklarının pençe şeklinde bir şeyleri yakalayabilme özelliğini kazanmasına olanak veririr.

Çocuk büyüyerek daha aktif oldukça, ayakları daha geliştikçe ayakkabıya ihtiyaç doğar. Burada garip olan zaman zaman ailenin şaşırabileceği kadar hızlı olarak ayakkabının değiştirilmesi gerekebilir. Bu çocuğun ayağının normal büyüyebilmesi için mutlaka gereklidir .
Çocuğa ayakkabı almanın püf noktaları:

  • Ayakkabının kendisi değerlendirilmelidir. Topuğu (fort) sert olmalı. Tabanı yumuşak bir malzemeden yapılmalıdır. Ayak içinde ark desteği olmalıdır.
  • Ayakkabının boyu ayakta yük verirken ölçülmelidir.
  • Ayakkabının burnunda başparmağının genişliğinde boşluk bırakılmalıdır.
  • Çocuk çoraplı olarak ayakkabı ile 10 dakika ayakkabı alınan yerde yürütülmeli ve rahatlığı sorgulanmalıdır. Ayakkabı içi elle kontrol edilerek astar katlantısı zımba çivi vs. kontrol edilmelidir.
  • Çocuk yürürken ayağından ayakkabısı çıkıyormu kontrol edilmelidir. Genelde bot veya yüksek konçlu ayakkabılar tercih edilmelidir.
  • Çocuğun her iki ayağının da ölçümü yapılmalıdır.

Bayan ayakkabıları

Bayanlar, ayaklarını erkeklere kıyasla daha fazla cezalandırır ve bu yüzden daha fazla problem yaşarlar. Problemlerin çoğu yüksek topuklara bağlı gelişir. Bu hem postural (duruş) bozukluk hem de burkulma gibi yaralanma risklerini beraberinde getirir. Bayanlar bu yan etkilerden ancak kullanım sürelerini azaltarak kurtulabilir. Son zamanlarda spor ayakkabılarda kullanılan teknoloji benzeri pompalı topuklar türetilmiştir. Taban topuk bileşkesi kesintisiz olan poliüretan ayakkabılar en sağlıklı olan seçimdir.

Erkek ayakkabıları

Erkeler için ideal stil oxford tip kalıplı ayakkabılardır. İş, spor gibi aktiviteye özel amaçlı ayakkabı kullanımı ile ayaklar daha kolay korunabilir.

Erkekler ofislerde oxford ve loafer tipi ayakkabılar kadınlar pompalı oxford tipi ayakkabılar kullanmalıdır.

Özellikli işlerde çalışanlar güvenlik için sugeçirmez, çelik tabanlı, topuk ve burun korumalı vs. özel ayakkabılar kullanmalıdır.

Spor ayakkabıları

Her spor ayakkabısının temel felsefesi yapılan sporun yapıldığı sırada hareket halindeki ayağı en doğal pozisyonda tutarak performansı arttırarak aktivitenin gerçekleştirilmesidir. Bu sırada da ayak ve ayak bileğinin yaralanmalardan korunması ikincil amaçtır . Ne spor yapılan ayakkabın ile yürü veya yaşa, ne de yürüdüğün ayakkabı ile spor yap.

Ayakkabı bakımı

Uzun ömür için ayakkabılar temiz tutularak bakımı yapılarak üst üste 2 gün giymeyerek nefes almasına olanak tanımalıyız. Özellikle de çocuklara daha önce kullanılmış ayakkabı kullandırmamalı.

  • Burunu yumuşak, tabanı ile topuğu blok deri ayakkabıları tercih edin.
  • Ayakkabı seçerken parmaklar ayakkabının ucuna dokunmamalıdır.
  • Ayakkabı seçerken, muhtemel beraber kullanacağınız tip ve kalınlıkta çorap ile beraber deneyin.
  • Ortopedistiniz ortez veya tabanlık verir ise, alırken ayakkabı içi kullanımını göz önüne almanız lazım.

 

 
 

 

Hiperox © 2008 - ANTALYA - Web Tasarım: Optimist