Hiperox Logo Hiperox Logo

Ayak Tırnak Problemleri

 


Ayak Tırnağı Problemleri için cerrahi ne zaman gereklidir?

Birçok deformite konservatif tedaviye cevap vermez. Ağrı ve deformite devam ettiğinde, fonksiyonun sağlanması için ortopedistiniz cerrahi önerir.

Bunionlar

Ayağın sık görülen bir deformitesidir. Başparmak ekleminin yanındaki kemik ve yumuşak dokunun kalınlaşması ve çıkıntı yapmasıdır. Diğer ayak deformiteleri gibi genetik geçişin rolu bulunur. Belirti verince, alan kızarır, şişer ve ayakkabının giyimi zorlaşır. Konservatif tedavi tatminkar olmaz ise röntgen kontrolu ve yürüme analizi ile ortopedistiniz cerrahi önerecektir.

Çekiç parmaklar

Ayak parmaklarının veya eklemlerinin tendon balans bozukluğu sonucu oluşan deformitelerdir. Ayakkabı giyimi veya basınç problemi sonucnda ağrılı olur. Zaman içinde nasır oluşumu sonucu daha fazla sertlikler oluşur. Bu ise ağrılı ayakkabı kulanımı ile sonuçlanır. Ortopedistiniz cerrahi ile düzeltme önerebilir.

Nörinom

Sinirin irritattasyonu sonucu oluşur. Sinirin bir bölümde oluşan genişleme olarak tanımlanabilir. Sıklıkla 3-4 ayak parmakları arasında ortaya çıkar.

Travma, arthritis, yüksek topuklu ayakkabı veya sinir komşuluğundaki anormal kemik yapılar nedeni ile oluşabilir. Belirtileri üzerine basmakla ağrı, yanama, karıncalanma ve parmak aralarında aşırı terlemeler olarak sıralanabilir. Hastalar yürüyemeyerek durur ve ayakkabısını çıkartır, ağrıyan yeri ovalar ve her zaman ayakkabıma girimiş gibi rahatsız oldum ifadesini kulanır.

Genellikle defalarca çekilmiş röntgenler ve başarısız tedavi girişimleri vardır, tedavi ise cerrahidir.

Bunyionet

Ayak 5. parmak dış tarafının çıkıntısıdır. Küçük bunion diye adlandırılabilir. Heredite, ayak biomekaniğindeki bozulmalar travma gibi nedenlerle olubilir. Ağrı en önemli faktör olarak ortya çıkar ve ayakkabı kullanımı çok zor, yürümek çalışmak çok ağrılıdır. Konservatif tedaviler genellikle başarısızdır. Kesin tedavi için ameliyatın altenatifi yoktur.

Kemik şupurları

Basınç, travma ve reaktif stres sonucu olarak ligament veya tendon ile kemik komşuluğunda kemik uzaması veya büyümesi olarak tanımlanır. Bulunduğu yere bağlı olarak bulgu verir. Tırnakaltında bulunabilir ve deformiteye neden olabilir. Bulunduğu yer ve vermiş olduğu bulgular ışığında tedavisi cerrahidir.

Genel ayak sağlığı

Ayak mükemmel bir organdır. Kuvvetli, işini en iyi şekilde komplikasyonsuz yapmak üzere dızayn edilmiş bir organdır. Bir ayakta 26 kemik bulunur. Her iki ayak kemiklerinin toplamı, tüml vücut kemiklerimizin 1/4'ünü oluşturur. 33 eklem ve 100 adet tendonla çalışan çok komplike bir organdır.

Tonlarca yük

Ayaklarımız günlük normal hayatımızda gereken günlük aktivite için tonlarcayük taşır. Bu bile sadece tek başına en fazla stress altında kalan organın hangisi olduğunu açıklamaya yeter. Birçok ayak problemi vardır. Bunlar yıllarca ağzımızın içinde çürük olan ama ağrımadığından dolaya diş hekimine baş vurulmayan dişler gibi saklı durur. Zaten bir kısımı aileden geçen bu hastalıklar hep ertelenir ve göz ardı edilir. Bizler artık ayaklarımızın üzerinde duramaz hale gelince ortopediste baş vururuz.

Birçok hastalık; anemi, diabtet, dolaşım problemleri, gut ilk belirtileri ayaklarda başlar ve çoğu zaman ana hastalık ayak hastalığı sayesinde ortaya çıkar.
Ayak sağlığınız için 10 temel kural

  • Ayak ağrısı normal değildir. Göz ardı etmeyin ve ortopedistinize başvurun.
  • Ayağınızı düzenli konrol edin. Tırnaklarınızda renk değişikliği, cildinizdeki ısı ve renk değişimleri topuklarınızda yarılmalar ve ağrılar oluştuğunda ortopedistinize başvurun.
  • Ayaklarınızı düzenli sabunla yıkayın, nemli kalmasına izin vermeyin.
  • Tırnakarınızı köşeli kesin çok kısaltmayın.
  • Ayakkabılarınızı uygun boyda ve gün sonunda satın alın.
  • Aktivitenize uygun olan ayakkabı kullanın.
  • Alternatif ayakkabı seçin hergün aynı ayakkabıyı kullanmayın.
  • Çıplak ayakla yürümeyin.
  • Birçok kez evde kendi kendimize tedavi girişimlerimiz problemin daha büyümesi ile sonuçlanır kaçının.
  • Diabetiniz varsa en azından yılda bir kez ortopedistinize kontrole gidin.

 

 
 

 

Hiperox © 2008 - ANTALYA - Web Tasarım: Optimist