Hiperox Logo Hiperox Logo

Ayak Bakım Ünitesi

 


“HİPEROX ÖZEL AYAK SAĞLIĞI VE ZOR YARA HİPERBARİK OKSİJEN TEDAVİ MERKEZİ” MİZDE AYAK SAĞLIĞINA YAKLAŞIMIMIZ :

Uzmanlarımız ve podiatri ekibimizin uyguladığı tedavileri şöyle özetleyebiliriz:

Ayak Bakımı ve PedikürMedikal ayak bakımı ve pedikür,

Refleksoloji, lenf drenajı masajı ve tıbbi masajlar,

Nasır, siğil tedavileri,

Ayak kokusu, ayak terlemesi, ayak cildinin bakım ve tedavileri,

Ayakta duyu bozuklukları (ayak yanması, ayak üşümesi) teşhis ve tedavileri,

Ayak ve tırnak mantarları tedavisi,

Tırnak batması, kalınlaşmış veya gelişimi bozulmuş tırnak bakımı ve tedavileri,

Ayak tabanı ve ayak bileğinin biyomekanik problemlerini teşhis ve tedavileri,

Sporcu ayak sağlığı,

Diyabetik ayak, diyabetik yara bakımı ve tedavisi.

 

TEŞHİS VE TEDAVİ METODLARIMIZ

Son yıllarda iyice hızlanan hayat temposu, bitmeyen koşuşturmalar, zaman darlığı, ev ve iş yerindeki aşırı stres hem ruhumuzda hem de vücudumuzda; özellikle ayaklarımızda kalıcı izler bırakıyor.

Aslında ayak sağlığı ifadesi, ayaklarımız ve kendisini ayaklarda yansıtan; vücudumuzun farklı organ ve sistemleri ile ilgili fonksiyon bozuklukları ve hastalıklarla ilgili konuları kapsar. Yurtdışında podiatri branşının bir noktaya kadar ilgi alanı olmakla birlikte Türkiye’de profesyonel olarak özelleşmiş ilk ve tek yer “Hiperox Özel Ayak Sağlığı ve Zor Yara Hiperbarik Oksijen Tedavi Merkezi” dir.

Merkezi’mizde, birisi Türkiye’de ilk defa uluslar arası eğitmenler ve Akdeniz Üniversitesi öğretim üyelerinin verdiği 18 aylık “Podiatri” eğitimini tamamlamış podiatrist, diğeri uzmanlarımız tarafından eğitilmiş sertifikalı estetisyen iki arkadaşımız tarafından ve Uzman hekimlerimiz gözetiminde “Refleksoloji” de dahil olmak üzere ayak bakımı ve tedavileri uygulanmaktadır.

Diyabetik hastaların ayak bakımı dahil olmak üzere, steril olmayan ortamlarda yapılan uygulamalar ve yanlış tedavilerle aylarca hatta yıllarca şifa bulamayan nasırlar, siğiller, ayak ve tırnak mantarları, tırnak batması, topuk dikeni zannedilen durumlar; kalınlaşmış ya da gelişimi bozulmuş tırnak tedavileri merkezimizde uzmanlar tarafından tedavi edilmektedir.

Bunlara ek olarak, özellikle “Diyabetik ayakta (şeker hastalarının ayak sorunları), “uzman doktorların oluşturduğu bir ekip ile” teşhis, tedavi ve koruma programı uyguluyoruz. Bu "diyabetik ayak ekibi" aşağıdaki uzmanlardan oluşuyor:

  1. Diyabet konusunda eğitim almış Uzman Hekim
  2. Sualtı ve Hiperbarik Tıp Uzmanı (Hiperbarik Oksijen Tedavisi planlanması)
  3. Diyabet Eğitim Hemşiresi
  4. Podiatrist
  5. Damar Cerrahisi Uzmanı
  6. Ortopedist

Diyabetik hastaların hemen hemen tamamında belli düzeyde mevcut olan nöropatili hastalarımızda ise biz, öncelikle “diyabetin regülasyonu ve nöropati düzeyinin tesbiti” üzerinde önemle duruyoruz.

Ayak damarlarının muayenesi ve şeker hastalığının kontrolü hakkında detaylı bir görüşme ve bilgilendirme ile muayene başlıyor. Ayak tabanına yapıştırılan basit bir bantla (ağrısız bir testle) 8 dakikada sinir hasarının seviyesini saptıyoruz.

Sonra da “Phyback Therapy” dediğimiz “özel elektrik dalgaları ile dokuyu uyararak” yapılan tedavi ile sinir hasarını, ağrı,uyuşma ve yanmaları % 90’a yakın başarıyla iyileştirebiliyoruz.

Elektrik dalgaları değil, bu elektrik akımının harekete geçirdiği endotel hücreleri kaynaklı moleküller (VEGF=Vasküler endotelyal büyüme faktörü), hızlı ve fizyolojik iyileşmeyi başlatıyorlar.

Bu tedavi ile aslında 3 farklı tedavi birden gerçekleşmiş oluyor:

  1. Kas gevşetici tedavi (Relaksasyon),
  2. Anti-enflamatuvar tedavi; ağrıyı ve doku hasarını iyileştirir;
  3. Mikro-dolaşımda yeni damar oluşumunu ve oksijenlenmenin sağlanması.

Günde ortalama her ayak için 20 dakika ve toplamda 21 seans ile son derece iyi ve kalıcı etki sağlıyoruz.

Bunların yanı sıra, ayak tabanı ve ayak bileğinin biyomekanik problemleri ile sporcuların problemleri, biz ayak sağlığı profesyonellerinin ilgi alanlarına girmektedir.

Ayağın fizik muayenesi dışında, “Bilgisayarlı ayak basınç analizi” ayağın fonksiyonel sorunlarında bize çok değerli bilgiler vererek “ideal tedavi” yaklaşımı sağlıyor.

Kişiye özel ve ihtiyacına en uygun tabanlık desteği de, vücut ağırlığınızı da kullanarak basınç analizinizi elde ettiğimiz bu son teknoloji yardımıyla mümkün oluyor.

Organik ya da fonksiyonel dolaşım bozukluğu, diyabete bağlı veya damar hastalıklarına bağlı sorunları olan hastalarımızda ise özellikle “mikrodolaşımın” düzeyini elde ve ayaklarda son derece iyi gösteren, ileri teknoloji ürünü bir cihazdan, ”İmpedans Pletismografi” den faydalanıyoruz.

Böylece bize başvuran hastalarımızda, “periferik atardamar ve toplardamarların kapasitesini” bir operasyonun gerekli ya da faydalı olup olmayacağını; ayrıca bazı hastalarımızda Hiperbarik Oksijen Tedavisinin ne derece etkili bileceğini 20 dakikalık hızlı ve “tansiyon ölçümü” kadar rahatça uygulanan bir bilgisayarlı testle öngörebiliyoruz.

 
 

 

Hiperox © 2008 - ANTALYA - Web Tasarım: Optimist